A részvénypiaci befektetőknek az elmúlt napokban két dolog miatt biztosan fájt a fejük. Az egyik Donald Trump vámháborúja, a másik pedig az új kínai mesterséges intelligencia modell, a DeepSeek R1 megjelenése, amely alaposan átalakíthatja a globális AI-versenyt. Ez a két esemény eltérő hatással volt a piacokra: míg a vámháború növelte a bizonytalanságot, az AI-piac átrendeződése új lehetőségeket is kínál.
Előbbi hatására mélyrepülésbe kezdtek a globális tőzsdék, míg az utóbbi hír alaposan megtépázta több amerikai techrészvény árfolyamát. Hova menekülhetnek most a befektetők? Doernbrack Svent, az SPB Befektetési Zrt. vezérigazgató-helyettesét kérdeztük.
Jó hír, hogy egy Nyugat-Európában már régóta népszerű befektetési formával, a certifikátokkal akár akkor is jelentős hozamot tehetünk zsebre, ha kedvenc részvényeink – például az amerikai technológiai cégek – zuhanása hosszabb távon is folytatódik. Bár manapság már itthon sem teljesen ismeretlenek a befektetők számára a certifikátok, érdemes röviden összefoglalni, miben térnek el ezek például a részvényektől vagy a kötvényektől.
A legfontosabb különbség, hogy egy certifikátba történő befektetéssel nem kell egy egyedi részvény vagy kötvény kockázatát vállalnunk, így a certifikátok egyes típusaikban alacsonyabb kockázatú alternatívát nyújthatnak a közvetlen részvénybefektetésekhez képest, miközben magasabb hozampotenciált kínálhatnak, mint a klasszikus kötvények.
A certifikátok hozama valamilyen mögöttes termék, például egy index, egy árutőzsdei cikk, egy deviza vagy különféle részvények árfolyamváltozásától függ. A segítségükkel a magánbefektetők is kereskedhetnek azokon a magasabb hozampotenciálú piacokon, amelyek korábban csak a szakmai befektetők számára voltak elérhetők.
Például mekkora hozamot lehet elérni egy certifikáttal?
Ügyfeleink 2022 óta már több mint húsz különböző certifikátba fektethettek be – ráadásul valamennyi, már lejárt vagy visszahívott termékünk komoly hozamot termelt számukra. A Citigroup által kibocsátott, tőke- és hozamvédett certifikátunk például két év alatt összesen 24 százalékos hozamot produkált forintban, míg a Goldman Sachs által kibocsátott autóipari certifikátunk egy év alatt 12 százalékos évesített hozamot fizetett euróban. Tavaly decemberben lejárt, 2 éves futamidejű tőkevédett termékünk pedig összesen 53 százalékos hozamot ért el forintban, miközben a mögöttes indexe ugyanezen időszakban csak körülbelül 18 százalékot emelkedett
Mi történik akkor, ha jelentősen esnek a részvényárfolyamok?
Mint említettem, a certifikátokkal nem kell az egyedi értékpapírok kockázatát vállalnunk, és akár a mögöttes termékek jelentős csökkenése esetén is megőrizhetjük a befektetett tőkét, sőt, a hozamról sem kell feltétlenül lemondanunk. Nézzünk egy konkrét példát! A Goldman Sachs által dollárban kibocsátott új termékünk, amely még február végéig jegyezhető, különböző technológiai óriásvállalatok papírjaiba fektet. Ha a 2 éves futamidő végére a certifikát négy mögöttes részvénye (az Adobe, a Microsoft, az AMD és az Nvidia) közül bármelyik – vagy akár mind a négy – maximum 40 százalékot esik, a befektetők akkor is visszakapják a tőkéjüket, és azon felül további 11,5 százalék évesített hozammal – azaz két év alatt összesen 23 százalékkal – növekszik a megtakarításuk.
Fontos tudni azonban, hogy ez a termék nem kínál tőkevédelmet: ha a futamidő végére a négy mögöttes részvény bármelyike több mint 40 százalékkal esik, akkor a befektetett tőke ezen részvény teljesítményének arányában kerül majd visszafizetésre. Ha viszont egyik papír sem esik 40 százaléknál többet, akkor két év után a tőkén felül összesen 23 százalékos hozammal kalkulálhatnak a befektetők. Mi több: ha valamelyik részvény esik is több, mint 40%-ot a futamidő végére, de egy másik 110% fölött van, akkor is visszafizeti a tőkét.
Minimum mekkora összeget érdemes befektetni a certifikátba, és meddig tart a jegyzése?
A termék jegyzése február 28-ig tart. Optimális esetben érdemes minimum 10 ezer dollárt befektetni a certifikátba.