Megtorpanást mutat a dezinfláció íve az USA-ban, de a piac többsége továbbra is bizakodó a FED kamatcsökkentéseket illetően. A munkaerőpiaci várakozások kedvezően befolyásolhatják a FED kamatpolitikáját. Jelentős visszaesés tapasztalható a kiskereskedelmi forgalomban. A gyenge fogyasztói bizalom elsősorban az infláció kedvezőtlen alakulásának, valamint a rendkívül magas hitelköltségeknek köszönhető. Az ipari termelés viszont kiemelkedő teljesítményt mutatott az elmúlt időszakban.
Továbbra sincs jó állapotban a német gazdaság, az infláció szintje azonban nyárra elérheti a 2%-ot, így az ECB részéről év végéig nagy valószínűséggel megtörténhet a 100 bázispontos kamatcsökkentés. Az eurózóna GDP-je enyhe növekedést mutat. Az olajpiacon kínálati oldalon változásokra van kilátás, amely a piac véleménye szerint az árfolyam mérséklődéséhez vezethet. Romániában elsősorban a belpolitikai stabilitás növelésével kerülhető el a recesszió veszélye.
Az USA-ban a szezonális hatásoknak köszönhetően a várakozásokhoz képest magasabb inflációs adatok érkeztek, különösen az élelmiszerárak emelkedtek látványosan. A tojás esetében elsősorban a madárinfluenza árfelhajtó hatása érvényesül, emellett a hideg időjárásnak köszönhetően az energiaköltségek is emelkedtek. A Los Angeles-i tűzvész a bérleti díjak emelkedését hozta magával, amely várhatóan további 0,1%-kal növeli az éves inflációt. Mindez nem erősíti meg a dezinfláció előrehaladását, így márciusra nem várható újabb kamatcsökkentés a FED részéről. Ennek ellenére az infláció felgyorsulására sem kell számítani a közeljövőben.
A szezonális hatások a valósnál valamivel erőteljesebb változást mutatnak, így a piac nem tekinti drasztikus mértékűnek az inflációs adatok jelenlegi hullámzását, a többség továbbra is bizakodó ezzel kapcsolatban. A PPI-adatokat érdemes fokozott figyelemmel kísérni a FED kamatvárakozások szempontjából. E tekintetben lényegesen erőteljesebb változás tapasztalható az előző hónaphoz képest.
Az árupiacokon szintén felfelé ható mozgás tapasztalható, különösen a fémek, a kukorica, illetve a kávé esetében. Emellett a portfóliókezelési szolgáltatások árszínvonalának emelkedése is jelentős mértékben növelte az indexet. Összességében komoly változás nem érzékelhető, a PPI jelenleg nem mutat kedvezőtlen képet, stabilak a kilátások. Ennek megfelelően a kamatvárakozásokat illetően sem történt drámai változás, enyhe mértékben erősödött a visszafogottabb álláspont. A kormányzati szándék egyértelműen a hozamok csökkentésének irányába mutat.
A munkaerőpiacon rendkívül alacsony szinten mozognak a segélykérelmek. A KKV-szektor 77%-a úgy véli, hogy a jelenlegi időszak kedvező lehet a bővítések szempontjából, de nagy változásokra vár a piac. A növekvő munkanélküliség lehetőséget adhat a FED számára a további kamatcsökkentésekre.
Két éve nem látott mértékben zuhant a kiskereskedelmi forgalom az USA-ban, ami némi aggodalomra adhat okot. Úgy tűnik, hogy az év végi intenzív fogyasztási hullámot követően a lakosság minden kiskereskedelmi szektorban jelentősen visszafogta a vásárlásait. A közelmúltbeli erdőtűz okozta károk, valamint a téli viharos időjárás szintén visszaesést eredményeztek. A hitelköltségek továbbra is rendkívül magasak, egyre gyakoribb a törlesztésképtelenség a lakossági fogyasztók körében. Tartós pozitív változást a fogyasztói bizalomban az infláció, valamint a hitelkamatok csökkenése hozhat.
Kiemelkedő, 7,2%-os növekedést mutat az amerikai ipari termelés, ami elsősorban a közműszolgáltatások – különösen a fűtés – iránti fokozott igénynek, másrészt a Boeing megrendelésállományának újbóli emelkedésének köszönhető.
A németországi inflációs adatok fenntartják a márciusi ECB-kamatcsökkentés lehetőségét. A HICP (harmonizált inflációs adat) értéke változatlanul 2,8%-on stagnál. Bár a csökkenés üteme egyelőre elmarad a várakozásoktól, a CPI viszont 2,6%-ról 2,3%-ra csökkent, ami kedvező jelzés lehet az ECB felé. Nyárra az infláció szintje elérheti a 2%-ot, így a 100 bázispontos kamatcsökkentés nagy valószínűséggel megtörténhet az idei évben. A német gazdaság azonban továbbra is gyengélkedik, a kereslet folyamatos csökkenése várható.
Az eurózóna GDP-je enyhe növekedést mutat, amely elsősorban az Eurostat felülvizsgálatának, valamint Hollandia várakozásokon felüli gazdasági teljesítményének tudható be. Továbbra is a régió két leginkább meghatározó gazdasága, Németország és Franciaország küzd a legkomolyabb problémákkal, nagyfokú a bizonytalanság.
Intenzív olajkitermelés zajlik az USA-ban, a kereskedelmi olajtartalékok szintje továbbra is magas. Az olaj árfolyamát jelenleg két egymással ellentétes hatás befolyásolja. Egyrészt a békemegállapodás körvonalazódásával kilátásba került a Moszkva elleni szankciók esetleges enyhítése, másrészt az Egyesült Államok erőteljes gazdasági nyomást gyakorol Iránra az exporttevékenység csökkentése érdekében. A piac egyelőre az orosz kínálat növekedését véli erőteljesebb hatásnak, így inkább az árfolyamcsökkenésére lehet számítani.
Románia gazdasága jelenleg a recesszió szélén egyensúlyoz. Kiemelten fontos lenne, hogy a választások során egy stabilnak tekinthető erő kerüljön előtérbe, mivel ez lehetővé tenné a 8,6%-os költségvetési hiány csökkentését. A magánfogyasztás továbbra is a legnagyobb hajtóerő maradt a gazdaságban, a beruházások viszont a bizonytalan politikai környezet miatt nem tudnak megvalósulni. A GDP érdemi növekedéséhez tehát mindenképpen a belpolitikai helyzet rendezésére lesz szükség. Mindazonáltal kötvényoldalon érdemes jelen lenni a román piacon, mivel a választásokat követően jó esély van a hozamok csökkenésére.