SPB: Jelentős átrendeződések várhatóak az amerikai kiskereskedelmi szektorban

Továbbra is komoly kockázati tényezők vannak jelen a kínai gazdaságban, de az ösztönző csomagok hatása rövid távon mindenképpen pozitív lehet. Az év első két hónapjában rekordteljesítményt nyújtott az ipari termelés, az exporttevékenység kiemelkedő mértékű volt. Az ingatlanpiac azonban változatlanul nehézségekkel küzd. A kiskereskedelmi szektor átfogó támogatása kulcsfontosságú lehet a belső fogyasztás élénkítése szempontjából. Rendkívül optimista hangulat jellemzi a jövőképet Németország gazdaságát illetően, amely elsősorban a nagyszabású védelmi és infrastrukturális terveket övező várakozásoknak köszönhető. A kockázat azonban továbbra is meglehetősen magas szinten mozog. Az USA ipari teljesítménye felülmúlta a várakozásokat, a kiskereskedelem bizonyos területein azonban drasztikus visszaesés tapasztalható. A fogyasztókat jelenleg inkább a költések visszafogása jellemzi. Mind az ECB, mind a FED részéről további kamatcsökkentések várhatóak, amelyek ütemezése az EUR/USD árfolyam szempontjából is meghatározó lehet.

Kína:

A befektetők és elemzők többsége továbbra is markáns kockázatot lát Kína gazdaságát illetően, de a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok pozitív hatásának köszönhetően az idei évre drasztikus problémák nem várhatóak. Az első két hónapban rekordteljesítményt nyújtott az ipari termelés, amely elsősorban a már említett kormányzati beruházásoknak, másrészt a kilátásba helyezett amerikai vámterheknek köszönhető. Az export értéke 540 milliárd dollár volt ebben az időszakban, ami minden tekintetben kiemelkedő.

Továbbra is problémát jelent azonban az ingatlanszektor kedvezőtlen állapota. Ennek megfelelően az összes, a lakossági fogyasztás szempontjából meghatározó szereplő az ingatlanpiacra figyel. A lakásárak a 2016-os évtől kezdve folyamatosan csökkennek, most először látható némi pozitív változás. Mindenképpen célzott támogatásra és ösztönző intézkedésekre lesz szükség ahhoz, hogy az ingatlanpiaci helyzet valóban stabilizálódhasson. Erre úgy tűnik, hogy megvan az esély, de jelenleg még hatalmas kockázat van jelen a rendszerben. A befektetési döntésekre szemmel láthatóan rányomja a bélyegét az ingatlanpiac helyzete.

A kiskereskedelmi eladások szintje szintén azt mutatja, hogy a gazdaságélénkítő intézkedések elengedhetetlenek a fellendülés fenntartásához. A kiugró termelés nem képes ellensúlyozni a kieső gazdasági növekedést, így Kína elsősorban a belső fogyasztás élénkítése révén kívánja mérsékelni az USA vámpolitikájának negatív hatásait. Az ösztönző programok jelentős része is a kiskereskedelmi szektorra, mint a fogyasztás egyik kulcsterületére fókuszál. Az Országos Népi Gyűlés konkrét terveket dolgoz ki a fogyasztás ösztönzésére, például a régi gépjárművek cseréjének támogatására. A közeljövőben tehát mindenképpen a kiskereskedelmi tevékenység fokozódása várható.

Az ösztönzők rövid távon mindenképpen nagy segítséget jelenthetnek a gazdaság számára, a hosszú távú hatások azonban egyelőre nehezen jósolhatóak. Összességében a kilátások tehát biztatóak, de a kockázati tényezők száma rendkívül magas, amit mindenképpen figyelembe kell venni a mérlegelés során.

Németország:

A ZEW gazdasági hangulatindexe alapján a jelenlegi helyzet megítélése igen negatív, ezzel szemben a várakozások kiemelkedő optimizmusról tanúskodnak, amely utóbbi a DAX értékének alakulásában is egyértelműen tükröződik. Az új vezetés által bejelentett, nagyszabású védelmi és infrastrukturális terv középtávon jelentős löketet adhat az ipari szektor számára is. A strukturális problémák azonban továbbra is jelen vannak a rendszerben, ráadásul az érintett területek igen speciálisak, így a várt pozitív hatás nem feltétlenül járja át a gazdaság egészét. Emellett az amerikai védővámrendszer bevezetése is komoly nehézségeket okozhat. Egyelőre tehát felívelő szakasz várható, de a kockázatok továbbra is igen magasak.

A jelenleg lemaradó vállalatok számára – mint például a Volkswagen vagy a Bayer – az lesz a meghatározó tényező, hogy a hadigazdaságban miként tudnak minél jelentősebb szereplőként részt venni, és ezáltal érdemi nyereséget generálni.

Eurozóna CPI:

A bérnövekedés üteme mérséklődött, a szolgáltatói szektor áremelkedése enyhülni kezdett, így az általános inflációs kilátások továbbra is viszonylag kedvezőek. Az ECB részéről 150 bázispontos kamatcsökkentés történt, így jelenleg 2,5%-os értéknél járunk, ami azt jelenti, hogy fokozatosan közeledünk a semleges kamatszinthez. Az ECB kommunikációja alapján elhúzódó, de biztos kamatcsökkentési lépések várhatóak, így előbb-utóbb elérhetjük a 2%-os szintet.

USA:

Az ipari termelés havi szinten kedvezőbben alakult a vártnál. A kilátásba helyezett védővámok a legerőteljesebben az autóipart érintik, így nem meglepő módon leginkább itt érzékelhető egy szignifikáns 8,5%-os fellendülés. Ezzel szemben a kiskereskedelmi adatok elmaradtak a várakozásoktól, elsősorban a nem ciklikus árucikkek esetében figyelhető meg drasztikus visszaesés. A fogyasztók munkahelybiztonságát illetően jelentős problémák vannak, az alacsonyabb jövedelmű fogyasztók már most pénzhiánnyal küzdenek. A tehetősebb réteg szintén visszafogja a költéseket, a tőzsdei eladási hullám elbizonytalanító hatása miatt. Az ingatlanpiacon továbbra is szűk a kínálat, annak ellenére, hogy a hozamok magasan vannak.

Az olajpiacon számottevő mértékű szűkülés várható a kínálati oldalon, elsősorban az USA által bevezetett szankcióknak köszönhetően.

A FED kamatvárakozások tekintetében erősödött az az álláspont, mely szerint három, vagy akár négy kamatcsökkentési döntés is várható még. Míg az utóbbi támogatottsága 7%-ról 21%-ra ugrott, a három kamatcsökkentésre számítók aránya 20%-ról 34%-ra növekedett.

Az EUR/USD árfolyam szempontjából meghatározó lehet, hogy az ECB vagy a FED részéről történik-e gyorsabb ütemű kamatcsökkentés.

 

A SPB: Jelentős átrendeződések várhatóak az amerikai kiskereskedelmi szektorban bejegyzés először SPB Blog-én jelent meg.

Picture of spbinvest

A szerzőről

SPB hírlevél

Értesüljön elsőként legfrissebb híreinkről és elemzéseinkről.

További cikkeink

spbinvest

Továbbra is komoly kockázati tényezők vannak jelen a kínai gazdaságban, de az ösztönző csomagok...

spbinvest

Nem marad el az aranyláz a kriptopiacon, de kicsit még várni kell rá –...

spbinvest

Az amerikai vámháború a részvénypiacokat is magával rántotta, világszerte halmozzák a mínuszokat a tőzsdék....

spbinvest

A németországi választások eredménye kedvezően befolyásolta a vállalkozói optimizmust, ugyanakkor a jelenlegi gazdasági helyzet...