Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztönözni a belső fogyasztást a korábbi, exportorientált szemlélettel szemben. Bár vannak biztató fejlemények, befektetői szemmel nézve még mindig rengeteg a kockázat a rendszerben. Negatív fogyasztói hangulat és az ipari termelés visszaesése jellemzi jelenleg az USA gazdaságát, bár a járműipar teljesítménye erőteljes volt az elmúlt időszakban. A piac számottevő része egy további, 25 bázispontos kamatcsökkentést vár decemberre a FED részéről. Jelentősen visszaesett a jövőre vonatkozó befektetői bizalom Németországot illetően, ezért mindenképpen indokolt az óvatosság. Az összeomlástól nem kell tartani, de a fenntartható fejlődéshez teljesen új gazdasági modellre lenne szükség. Az európai inflációs adat kedvező környezetet biztosít az ECB számára a további kamatcsökkentésekhez. Az olajpiaci helyzetben nem várható jelentős változás. A német államkötvények vonzereje erősödhet az amerikaiakkal szemben.
Kína
Biztatóan alakult a legutóbbi kínai GDP-adat, 5,4%-ra jött fel az 5,2%-os várakozásokkal szemben. A lendület tehát megvan, és megfigyelhető, hogy a gazdasági szereplők keresik a lehetőségeket a bizonytalan helyzetben. Lassan célba ér az év elején indított kormányzati fiskális ösztönzőprogram is. Kiemelkedően teljesített az elmúlt időszakban a kínai filmipar: egy-egy hazai sikerfilm szemmel látható mértékben képes növelni a GDP-t is.
A magas amerikai vámok viszont várhatóan visszavetik az eddigi jó teljesítményt, a külső kereslet jelentősen csökkenhet az intézkedések következtében. A kínai export így feltehetően nem lesz képes a korábban várt ütemben növekedni. A kiskereskedelmi forgalom terén úgy tűnik, hogy Kína a korábbi, erősen exportorientált szemlélettel szemben inkább a belső fogyasztás felpörgetésére törekszik. Jelenleg ez tűnik a leginkább járható útnak, de a folyamat valószínűleg hosszú időt igényel. Ráadásul a nehéz ingatlanpiaci helyzet óvatossá teszi a kínai fogyasztókat, akiknek elsődleges szempontja jelenleg a biztonság. Ezért a kínai állam grandiózus programokkal igyekszik ösztönözni a kiskereskedelmi forgalmat. Többek között ennek is köszönhető, hogy az első negyedév elképesztő ütemű növekedést hozott ezen a területen: a várt 4,1%-os helyett 5,9%-os fejlődést ért el a forgalom, amelyre 2023 decembere óta nem volt példa. A legnagyobb mértékű emelkedés az autóeladások területén tapasztalható.
Az ipari termelési adatok szintén kedvezően alakultak, ami nem meglepő, mivel a vámintézkedéseket megelőzően minden szereplő igyekszik felpörgetni a termelést, és a lehető legkedvezőbb pozíciót elfoglalni. A mostani emelkedés 2021 júniusa óta a legmagasabb. A feldolgozóipar kiemelkedő, 8%-os növekedést ért el.
Kínát illetően azonban továbbra sem jelenthető ki, hogy egyértelműen pozitív irányba változott a helyzet. Bár vannak biztató fejlemények, de még mindig rengeteg a kockázat és a buktató. Befektetői szempontból egyelőre nem indokolt komolyabban foglalkozni vele. Érdemes megvárni, amíg elérkezik a valóban stabil, belső fogyasztás által fenntartható gazdasági növekedés.
USA
Az USA ipari termelési adatai alulmúlták a várakozásokat, amelynek hátterében elsősorban a közüzemi termelés visszaesése áll, mivel az időjárás lényegesen enyhébb volt a korábbi évek azonos időszakához képest. Bár a jármű- és repülőgépgyártás erős húzóerőt jelentett, az ipar összességében mégsem tudott megfelelő teljesítményt nyújtani. A tartós fogyasztási cikkek megrendelésállománya jelentősen megugrott a vámok bevezetése előtt, de a növekedés üteme nem fenntartható. A bizonytalanság nagy mértékű, a jövőre vonatkozó várakozások kifejezetten gyengék. Amennyiben a hosszú ellátási láncokban elakadás vagy árváltozás következik be, az további visszaesést okozhat az ipari termelés területén. A fogyasztói hangulat meglehetősen negatív, bár némileg kedvezőbben alakult a várakozásokhoz képest. Ezzel párhuzamosan az S&P 500 index alakulása is hasonló képet mutat.
Jelenleg a piac több mint egyharmada úgy véli, hogy decemberre megvalósulhat a negyedik, 25 bázispontos kamatcsökkentés. Egyre erősödik az a vélekedés is, hogy akár egy ötödik hasonló döntés is születhet idén. Összességében ezen a téren nem történt jelentős változás.
Németország
Erőteljes visszaesést mutat a jövőre vonatkozó befektetői bizalom. Úgy tűnik, hogy a vámok lehetséges negatív hatásai jelenleg nagyobb súllyal esnek latba, mint a központi ösztönzőcsomagok bejelentését övező optimizmus. A DAX index látványosan tükrözi a hangulatváltozásokat. Továbbra is rengeteg a kérdés a német gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Az erős exportfüggőség komoly problémát jelent, teljesen új gazdasági modell megalkotására lenne szükség. Az összeomlás veszélye nem fenyeget, de a közeljövőben jelentős és fenntartható fejlődés sem várható. Ennek ellenére a kockázatvállalási hajlandóság magas a piacon, viszont fundamentális szempontból óvatosságra intünk mindenkit a német cégek kapcsán.
Az Eurozónában az infláció teljes mértékben hozza a várakozásokat. A 2,2%-os adat áprilist követően várhatóan 2,1%-ra csökken, ami még kedvezőbb környezetet teremt. Az ECB számára minden feltétel adott ahhoz, hogy folytassák a kamatcsökkentéseket. A központi bank legutóbbi ülésén újabb 25 bázispontos csökkentést jelentett be. A piac az idei évre még két további, 25 bázispontos kamatcsökkentést vár júniusra, illetve szeptemberre.
Az európai feldolgozóipari PMI is hasonló tendenciát mutat, mint Kína esetében: az előrehozott megrendeléseknek köszönhetően kedvező adatok érkeztek, de hosszú távon ez a folyamat nem fenntartható. Néhány kiemelkedően teljesítő nagyvállalatot azonban érdemes lehet figyelemmel kísérni.
Az olajpiaci helyzetben egyelőre nem várható hirtelen változás. Az amerikai 10 éves államkötvény hozamai visszaeső tendenciát mutatnak, míg a német 10 éves kötvényeknél a hozamok fokozatosan csökkennek. A német kötvények vonzereje így erősödhet az amerikaiakkal szemben, noha kockázati tényezőt jelent az 500 milliárd eurós kötvényprogram.
A SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP bejegyzés először SPB Blog-én jelent meg.