Kínában megtorpant a feldolgozóipar teljesítménye, az eddigi ösztönző csomagok pedig nem hoztak tartós javulást a gazdaságban. A belső fogyasztás egyelőre nem növekszik olyan ütemben, hogy ellensúlyozza az export visszaesését. A közeljövőben jelentős volatilitás várható, ugyanakkor gazdasági összeomlás nem fenyeget. Németországban az IFO üzleti bizalmi indexre negatívan hat az instabil belpolitikai helyzet és a csökkenő versenyképesség. Az USA által bevezetett védővámok, valamint a tervezett adócsökkentések és deregulációs intézkedések visszafoghatják a német nagyvállalatok befektetéseit, fokozva a bizonytalanságot. Az Eurozóna továbbra is recesszió-közeli állapotban van, és a helyzet érdemi javulására egyelőre kevés esély mutatkozik. Az USA GDP-növekedése kedvezően alakult, elsősorban a lakossági fogyasztás élénkülésének köszönhetően. Jelenleg mind az ECB, mind a FED részéről a kamatcsökkentések irányába mutatnak a gazdasági körülmények, de az ütemezés továbbra is bizonytalan. Az olajpiacon változásokat hozhat az USA belső kitermelésének tervezett bővítése.
Kína
A korábban stabil növekedést mutató feldolgozóipar ezúttal elmaradt a várakozásoktól: a három hónapig tartó bővülés után hirtelen egy gyenge, 49-es adat érkezett, amire tavaly augusztus óta nem volt példa. Ez azt jelzi, hogy bár a kormányzati ösztönző csomagoknak voltak pozitív hatásai, tartós növekedést egyelőre nem sikerült elérni. Jelenleg a kínai feldolgozóipar stagnálásának veszélye áll fenn, ami a teljes gazdaságra is hatással lehet. Az USA által bevezetett vámintézkedések tovább nehezítik a helyzetet, mivel a belső fogyasztás még nem elég erős ahhoz, hogy ellensúlyozza az export visszaesését. Az új, belső keresletre épülő gazdasági modell kialakítása időigényes, miközben az ingatlanszektor sem mutat fellendülésre utaló jeleket. Februárban nem várható újabb gazdaságélénkítő intézkedés, nagyobb esély van arra, hogy a kínai jegybank monetáris oldalról, kamatcsökkentésekkel próbálja kezelni a helyzetet. A kínai újév után azonban további ösztönző lépések is érkezhetnek. A közeljövőben ingadozó növekedési adatokra és ezzel párhuzamosan változó elemzői véleményekre lehet számítani Kína gazdaságával kapcsolatban. Összeomlástól azonban továbbra sem kell tartani.
Németország
Az aktuális gazdasági helyzetet tükröző IFO-alindex a vártnál kedvezőbben alakult, és továbbra is emelkedő tendenciát mutat. A jövőbeli kilátások azonban bizonytalanok, elsősorban a közelgő, kiszámíthatatlan választási eredmények miatt. Ezen felül az USA által bevezetett védővámok is kedvezőtlenül érintik a német gazdaságot, mivel az export csaknem 10%-a az Egyesült Államokba irányul. Ennek jelentős része az autóiparhoz kötődik, amely már így is nehéz helyzetben van. A német ipar versenyképességére további csapást mérhetnek az amerikai adócsökkentési és deregulációs intézkedések, amelyek miatt a nagyvállalatok várhatóan visszafogják beruházásaikat. A gazdasági környezet gyorsan változik, és a választások közeledtével egyre nagyobb a bizonytalanság a piaci szereplők körében. A DAX index teljesítménye azonban nem tükrözi a gazdaság stagnálását, továbbra is emelkedő pályán van. Összességében a befektetések terén indokolt az óvatosság. Az eurózónában erőteljesebb hozamcsökkenés és árfolyam-emelkedés várható a német 10 éves államkötvény esetében.
Eurozóna
A GDP-adatok valamivel jobban alakultak a vártnál, de az általános tendencia továbbra is aggodalomra ad okot. A politikai bizonytalanság és a kormányválságok rontják a befektetői bizalmat és a beruházási kedvet, ami a gazdaság stagnálását eredményezi. Ugyanakkor a déli államok, például Spanyolország és Portugália, továbbra is stabil növekedést mutatnak. Összességében az Eurozónát recesszió-közeli állapot és stagnálás jellemzi, és egyelőre kevés esély mutatkozik a javulásra. Az ECB legutóbbi ülésén megtörtént a tervezett kamatcsökkentés, az idei évben pedig további 100 bázispontos csökkentés várható. A legnagyobb kockázatot jelenleg az jelenti, hogy a gazdasági növekedés elmarad a várakozásoktól, ami szinte biztosan a 2%-os szintig tolja az irányadó ECB-kamatot. Az ütemezés azonban továbbra is bizonytalan, és az ECB eddig nem adott egyértelmű jelzést ezzel kapcsolatban.
A szolgáltatási szektor inflációja további bizonytalanságot hordoz magában. Az euróalapú kötvények várhatóan jól teljesítenek, bár a növekedés üteme kérdéses. Az Eurozóna CPI (fogyasztói árindex) emelkedő trendet mutat, és szinte biztos, hogy az év közepére eléri a 2%-os inflációs célt. A maginfláció is a várakozások szerint alakul. Emiatt a befektetők egyre inkább gyorsabb ütemű kamatcsökkentésre számítanak, ami jelentős piaci mozgásokat idézett elő.
USA
Az Egyesült Államok GDP-növekedése 2,3% lett, ami elsősorban a fogyasztók élénk vásárlási kedvének köszönhető. A fogyasztási kiadások 4,2%-kal emelkedtek, ami rendkívül erős adat. A szolgáltatási szektor dinamikusan bővül, és a fogyasztók az új vámok bevezetésének hírére valószínűleg előre hozták vásárlásaikat, különösen a tartós fogyasztási cikkek esetében, ami jelentősen hozzájárult a GDP növekedéséhez. A személyes kiadások is emelkedtek, miközben a jövedelmek viszonylag stabilak maradtak. A megtakarítások szintje azonban jelenleg rendkívül alacsony.
A kiegyensúlyozott gazdasági teljesítmény, a stabil munkaerőpiac, a lakhatási költségek csökkenése és a makacs infláció egyaránt a kamatcsökkentések irányába mutat, de a FED döntéshozatala továbbra is bizonytalan. A piac jelenleg inkább óvatos ütemű csökkentésre számít. Az idei évben a dolláralapú kötvények iránti optimizmus is erős maradhat.
A munkaerőpiacon mind a folyamatos, mind a heti munkanélküli segélykérelmek száma csökkent. A piaci várakozásokkal ellentétben a Los Angeles-i tűzvész végül nem volt számottevő hatással a foglalkoztatási adatokra. Hosszabb távon azonban mind a segélykérelmek, mind a munkanélküliségi ráta emelkedése várható, ami tovább erősítheti a kamatcsökkentések szükségességét.
Az olajpiacon meglepetést okozott a kitermelés jelentős visszaesése. Az új amerikai kormányzat célja a hazai olajkitermelés fokozása, ezzel biztosítva az ország versenyképességét. Ennek részeként már bevezették a vámokat Mexikóval és Kanadával szemben. A termelés növekedését elsősorban a part menti és tengeri olajkitermelés fejlesztése segítheti elő, így az ezzel kapcsolatos infrastrukturális beruházások várhatóan nagyobb figyelmet kapnak a közeljövőben.